De Antwerpse kunstenaar Panamarenko (1940-2019) heeft zich altijd liefdevol met dieren omringd. Hij leefde ermee samen. Zijn bewondering voor het dierenrijk had dan ook een natuurlijke weerslag in zijn kunst. Hij bestudeerde de vlucht van vogels, hij probeerde de mechaniek van de vleugelslag van insecten te begrijpen om wat hij daaruit leerde bijvoorbeeld toe te passen in zelfgemaakte vlieg-tuigen. Omdat hij ervan droomde om net als zij op eigen kracht te kunnen vliegen.
Panamarenko’s Zoo aan Zee is de eerste tentoonstelling die focust op het thema ‘het dier in Panamarenko’s kunst’, een zeer toegankelijke, artistieke beestenboel. Aan de hand van verrassende verhalen en van een ruime selectie unieke sculpturen, tekeningen, foto’s, bewegende beelden, souvenirs en parafernalia allerhande, worden Panamarenko’s dierenliefde en de artistieke effecten ervan belicht. Dit alles aangevuld en afgezet tegen de volledige verzameling door Panamarenko gerealiseerde multiples (1966-2019).
Aanknopingspunt voor de tentoonstelling vormt uiteraard Panamarenko’s permanente installatie Wuivende krabben – Dansend ensemble met draaikolk en fontein die sinds 2011 dagelijks te bewonderen is op het Knokse Zegemeer.
De tentoonstelling Panamarenko’s Zoo aan Zee is een samenwerking tussen de Gemeente Knokke-Heist en de Panamarenko Foundation, tal van private en publieke kunstcollecties, Zwin Natuurpark – de internationale luchthaven voor vogels en Hotel La Réserve Resort.
Feestjaar Panamarenko85
De Panamarenko Foundation verbindt in 2025 verschillende artistieke manifestaties rond Panamarenko, onder andere in het M HKA, KMSKA en het Havenhuis.